انواع تابلو سازي چيست و كاربرد هركدام چگونه مي باشد

تابلو و تابلو سازي يكي از مهمترين ابزارها براي ديده شدن مي باشد. يك تابلو سر درب مغازه علاوه بر اينكه به ديده شدن و معرفي شما كمك خواهد كرد باعث خواهد شد در صورتي كه نكات مهم و اساسي در ساخت تابلو توسط تابلو ساز رعايت شود ,  يك تبليغ بسيار ويژه و مناسب براي شماست كه باعث هرچه بيشتر و بهتر ديده شدن شما مي شود.

اعتقاد ما بر اين مي باشد كه تابلو سر درب مغازه و فروشگاه و كسب و كار شما شناسنامه شما مي باشد كه در اختيار و معرض ديد عابرين و مشتريان شما مي باشد. بنابراين بسيار مهم و ارزشمند مي باشد كه تابلو مورد نظر خود را به شركت هاي و تابلوسازي هاي معتبر بسپاريد. در ادامه مقاله ضمن معرفي انواع تابلو به كاربرد هركدام از انها خواهيم پرداخت. لطفا ما را تا انتهاي مقاله همراهي نماييد.

پركاربردترين انواع تابلو ها عبارتنداز : ۱- تابلو هاي چلنيوم  ۲- تابلوهاي پلاستيك ۳- تابلو هاي فلزي ۴- تابلوهاي رينگي ۵- تابلوهاي ال اي دي (LED) ثابت ۶- – تابلوهاي ال اي دي (LED) روان ۷-تابلو هاي كوچك و راهنماي حكي  ۸- تابلو هاي استيل  ۹- تابلو سازي با لامپ هاي نئون ۱۰-تابلو سازي بنر ۱۱- تابلو سازي فلكس (بدون نور) ۱۲- تابلوسازي فلكس (نور از پشت) ۱۳-تابلوسازي بك لايت.


اكنون به اختصار هركدام از انواع تابلوها را به همراه كاربرد آنها معرفي خواهيم كرد:

 1. تابلو چلنيوم : از يكي از معروفترين و پركاربردترين و پرتقاضا ترين نوع تابلوهاي حال حاضر تابلوهاي چلنيوم مي باشد. در تابلوهاي چلنبوم حروف به شكل برجسته ساخته مي شوند و در آنها نور كار مي شود و مي توانند روي هر سطحي قرار بگيرند و نماي زيبايي را ايجاد كنند. اين حروف از يك سطح پلاستيكي با رنگ دلخواه و لايه اي چلنيوم با قابليت انتخاب رنگ ( نقرهاي، طلايي، مشكي و سفيد) در محيط آن تشكيل مي شوند. در اين نوع تابلو مي توان زير حروف يك نور اضافه هم قرار داد تا باعث بهتر ديده شدن و جذاب تر شدن تابلو مي شود.
 2. تابلوهاي پلاستيكي: در اين نوع تابلو سازي هم همانند تابلوهاي چلنيوم از حروف برجسته استفاده مي شود با اين تفاوت كه براي ساخت حروف از لبه چلنيوم استفاده نمي شود و كل حروف از پلاستيك ساخته مي شوند كه اين كار باعث روشنايي بيشتر تابلو و نوراني تر شدن حروف مي شود. البته اين نكته را هم بايد در نظر گرفت كه اين امر خوانايي حروف را زماني كه از كنار به آنها نگاه مي كنيد كاهش مي دهد. در اين نوع تابلو برخلاف حروف چلنيوم مي توانيد هر رنگي را براي لبه كار حتي برخلاف رنگ حروف انتخاب كنيد. براي زير سازي تابلو هم مي تواند از هر متريالي استفاده كرد.
 3. تابلوهاي فلزي: اين نوع تابلو سازي هم باز هم مبتني بر ساخت حروف به صورت برجسته هستند به مانند حروف برجسته چلنيوم و پلاستيك با اين تفاوت كه در اين حالت حروف نمي توانند از خود نور را عبور دهند و كاملا از فلز ساخته مي شوند. در اين نوع حروف به دليل فلزي بودن حروف براي نصب آنها بر روي سطح از پايه هايي استفاده مي شود كه به سطح پيچ مي شوند. اين پايه ها فاصله اي را ايجاد مي كنند كه مي توان از اين فضا براي قرار دادن لامپ هاي LED و نوردهي استفاده كرد. اگر نمي خواهيد نور دهي داشته باشيد و اين فاصله هم براي شما ناخوشايند است مي توان از حروف فيزي نر و ماده استفاده كرد تا حروف كاملا روي سطح قرار بگيرند.
 4. تابلوهاي رينگي:  اين نوع از تابلو سازي نيز با استفاده از حروف برجسته انجام مي گيرد. در اين مدل از تابلو حروف تركيبي از پلاستيك و فلز هستند. بدين صورت كه همانند حروف فلزي حروف از فلز ساخته مي شوند ولي يك لايه پلاستيك هم نيز در حروف كار مي شود كه باعث ايجاد فضا براي عبور نور مي شود. به اين صورت شما هم زيبايي كار فلزي را در كارتان خواهيد داشت و هم زيبايي و روشنايي رنگ را. اين تابلو يك تابلو خاص به حساب مي آيد و بسيار شكيل و زيبا خواهد بود. همچنين شما مي توانيد نور دهي را از زير حروف هم داشته باشيد و يا از حالت نر و مادگي استفاده كنيد و فاصله زير حروف را پوشش دهيد. در اين نوع حروف مي توانيد علاوه بر اينها از يك لايه پلاستيك در قسمت زير حروف استفاده كنيد كه باعث مي شود تا نوري كه از زير حروف ساطع مي شود بسيار زيباتر و چشم نوازتر باشد.
 5. تابلوهاي ال اي دي (LED) ثابت: اين تابلوها با چراغ هاي كوچك LED ساخته مي شوند و هر طرحي روي آنها قابل اجراست و تنوع رنگ زيادي را دارا هستند. در اين نوع از تابلو سازي مي توان از ۲ تا ۸ مدل رقص نور روي LED ها نصب كرد و يا از LED هاي RGB استفاده كرد. اين نوع تابلوها داراي جذابيت و زيبايي مناسبي هستند.
 6. تابلوهاي ال اي دي (LED) روان: تابلوهاي LED روان در ۲ مدل تكرنگ و مولتي كالر (تلويزيوني) عرضه مي شوند. در راستاي اين نوع از تابلو سازي مي توان هر طرح و نوشته اي را به تعداد نا محدود با افكت هاي زيباي گرافيكي به نمايش گذاشت. در تابلو هاي تك رنگ زمينه كار به رنگ مشكي (توسط LED هاي خاموش ) و متون و نقش ها به رنگ انتخابي شما ديده مي شوند. در تابلوهاي مولتي كالر اما شما شما يك تلويزين كامل در اختيار داريد كه مي توانيد هر تصوير فيلو و طرحي را به نمايش بگذاريد.
 7. تابلو هاي كوچك و راهنماي حكي: اين تابلوهاي تابلو هاي كوچكي هستند كه روي ديوار نصب مي شوند و به عنوان تابلوهاي راهنما استفاده مي شوند. در ساخت اين تابلوها از شيشه به عنوان و زمينه اصلي و قاب از جنس پلكس براي قراردادن نوار هاي LED استفاده مي شود و متن مورد نظر روي آن حك مي شود. براي نوردهي هرچه بيشتر در اين تابلو از هر چهار وجه به آن نور تابيده مي شود. بايد توجه داشت كه طرحي كه در اين تابلوها پياده مي شود تك رنگ خواهد بود.
 8. تابلو هاي استيل : از اين نوع از تابلو سازي بيشتر براي حك كردن نام مجموعه و قراردادن آن در جلوي در ورودي استفاده مي شود. يكي از رايج ترين انواع تابلو هستند كه براي اين كار استفاده مي شوند. اين تابلو ها مي توانند قابدار و يا ساده باشند. مي توان متن مورد نظر را روي آنها حك كرد و يا حروف را روي پلكس برش زد و روي استيل قرار داد. خود استيل نيز مي تواند طلايي و يا نقره اي باشد.
 9. تابلو سازي با لامپ هاي نئون: تابلو هاي نئون تابلوهايي هستند كه از ديرباز مورد استفاده قرار مي گرفته اند و براي همگان آشنا هستند. در اين نوع از تابلو سازي از لامپ هاي نئون با رنگ هاي مختلف و جذاب استفاده مي شود و به علت نور زيبا و رنگي بسيار چشمگير و جذاب هستند.
 10. تابلو سازي بنر: اين نوع تابلو سازي ساده ترين نوع تابلوست كه شامل: اسكلت فلزي، چاپ بنر، پروژكتور (نصب از بيرون) و نصب مي باشد. در اين تابلو به علت انجام چاپ با دستگاه شما مي توانيد هر طرح و رنگي را در تابلو خود داشته باشيد و بدون محدوديت به انتخاب طرح مورد نظر خود بپردازيد. در چاپ بنر مي توان از چاپ هاي مختلف با كيفيت هاي مختلف استفاده كرد و همچنين جنس خود بنر و ضخامت آن نيز داراي تنوع است كه بسته به بودجه و نظر شما قابل تغيير است.
 11. تابلو سازي فلكس (بدون نور): اين نوع تابلو همانند تابلو فلكس مي باشد با اين تفاوت كه از لحاظ چاپ، جنس و رنگ از كيفيت بالاتري برخوردار است. در اين نوع تابلو هم هيچ محدوديتي از لحاظ طرح و رنگ وجود ندارد. در اين تابلو فلكس بر روي شاسي آهني و قاب ورق گالوانيزه سوار مي شود و مي توان روشنايي آن را با پروژكتوري كه از بيرون نصب مي شود تأمين كرد.
 12. تابلوسازي فلكس (نور از پشت): در اين تابلو هم از پوشش فلكس روي تابلو استفاده مي شود، با اين تفاوت كه قاب آن داراي عمق بيشتري است و قابليت قرارگيري لامپ هاي مهتابي يا SMD را داراست كه باعث ديده شدن بهتر و جلب توجه مي شود. اين نوع تابلو يكي از پر طرفدارترين انواع تابلوست.
 13. تابلوسازي بك لايت:  اين نوع تابلو ها تابلوهاي فضاي بسته ( indoor ) مي باشند كه از لحاظ كيفيت نمايش تصوير بسيار عالي هستند و جلوه بسيار زيبايي به محيط كاري شما مي دهند. اين تابلو ها به طور معمول داراي قاب هستند كه از پشت تصوير نور به كار تابيده مي شود و به علت كيفيت بالاي تصوير خروجي بسيار خوبي دارند. بنا به درخواست شما مي توان قاب كار را حذف كرد و از ۴ پايه با روكش آلومينيوم و استفاده از شيشه به جاي طلق براي استحكام كار، تابلوي بك لايت خاصي ساخت. براي ايجاد نور هم مي توان از لامپ هاي مهتابي و هم لامپ هاي SMD استفاده كرد. براي قاب دور تابلو هم مي توان از جنسهاي (چوب، آلومينيوم و پلكس) استفاده كرد. در اين نوع تابلو هم به مانند تابلو هاي ذكر شده هيچ محدوديتي در انتخاب طرح و تصوير وجود ندارد.

 

پست های اخیر

درباره ما

شرکت تابلو نگاه، یکی از برترین و پیشروترین شرکت‌های حوزه تبلیغات و برندینگ در کشور می‌باشد. با بیش از ده سال سابقه فعالیت در این صنعت، ما به عنوان یک تیم متخصص و متعهد، به ارائه راهکارهای نوآورانه و اثرگذار برای افزایش نرخ تبدیل و بهبود شناخت برندها می‌پردازیم

ساخته شده توسط سی فایو